Competitions / Leaderboard Results

Leaderboard Results

Check out the fastest K-12 student solve times!

Our Speed League Leaderboard shows the results of You Can do the Rubik’s Cube competitions. The Leaderboard can be displayed by division (Division 1 – elementary, Division 2 – middle school, Division 3 – high school) and/or by state, team/organization or student’s name. Team results are from competitions starting with the 2016-17 school year. The times were achieved by teams of up to eight students who collectively solved 25 cubes. Team members may also compete solo. The solo results are for a one time solve of a Rubik's Brand Cube during the school year.  Use the search below to see who is competing and ranking near you.

3x3 solo

Solo Competitions

3x3 solo

Rank
Name
Division
Year
Competition
Organization
Time
Rank: 1
Name: Raymond Bai
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:11.152
Rank: 2
Name: Erick Tian
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:11.166
Rank: 3
Name: Michael Fatemi
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Longfellow Middle School
Time (secs): 0:12.647
Rank: 4
Name: Adam Walker
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Las Vegas Rubik's Cube Competition
Organization: Advanced Technologies Academy
Time (secs): 0:12.966
Rank: 5
Name: Noah, Schulhof
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Takoma Park Middle School
Time (secs): 0:13.610
Rank: 6
Name: Tristan Yoo
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Del Norte High School
Time (secs): 0:13.717
Rank: 7
Name: Nick Penfield
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Capitol Heights, MD Rubik's Challenge
Organization: Walkersville Middle School
Time (secs): 0:14.071
Rank: 8
Name: Srish Udayakumar
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Montgomery Blair High School
Time (secs): 0:14.465
Rank: 9
Name: Edward Hsueh
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Las Vegas Rubik's Cube Competition
Organization: Cashman Middle School
Time (secs): 0:14.656
Rank: 10
Name: Evan Serrano
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Del Norte High School
Time (secs): 0:14.696
Rank: 11
Name: Andrew Nam
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:14.835
Rank: 12
Name: William Yao
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:14.942
Rank: 13
Name: Riki Osawa
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Del Norte High School
Time (secs): 0:15.019
Rank: 14
Name: Raymond Luo
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Takoma Park Middle School
Time (secs): 0:15.125
Rank: 15
Name: Justin Choi
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Longfellow Middle School
Time (secs): 0:15.130
Rank: 16
Name: Nick Penafiel
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Walkersville Middle School
Time (secs): 0:15.252
Rank: 17
Name: Shreyan Jaiswal
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:15.458
Rank: 18
Name: Ty Wilson
Division: 1
Year: 2016/17
Competition: Horseshoe Trails Cubing Competition
Organization: Horseshoe Trails
Time (secs): 0:15.661
Rank: 19
Name: Eric, Chen
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Takoma Park Middle School
Time (secs): 0:15.742
Rank: 20
Name: Ilan Pinkus
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: PVUSD Rubik's Cube Competition
Organization: Paradise Valley High School
Time (secs): 0:15.962
Rank: 21
Name: Justin Gou
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:16.286
Rank: 22
Name: Lane Smith
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Horry County Tech Fair Rubik's Challenge
Organization: North Myrtle Beach High School
Time (secs): 0:16.453
Rank: 23
Name: Arthur Hu
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Takoma Park Middle School
Time (secs): 0:16.596
Rank: 24
Name: Nathan Langer
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Waconia, MN Cubing Competition
Organization: Clearwater Middle School
Time (secs): 0:16.654
Rank: 25
Name: Lucinda Zha
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Montgomery Blair High School
Time (secs): 0:17.193
Rank: 26
Name: David Chao
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:17.844
Rank: 27
Name: Timothy Chang
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Classical Academy High School
Time (secs): 0:17.971
Rank: 28
Name: Alvin Yang
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Silver Springs, MD Rubiks Challenge
Organization: Baltimore Polytechnic Institute
Time (secs): 0:17.985
Rank: 29
Name: Landon Chu
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:18.128
Rank: 30
Name: Jay Rhoades
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Nixa Rubik's Rumble
Organization: Summit Intermediate School
Time (secs): 0:18.250
Rank: 31
Name: Gerard Garcia
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Southern Colorado Rubik's Cube Challenge
Organization: Challenger Middle School
Time (secs): 0:18.562
Rank: 32
Name: Shreya Wadehra
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Time (secs): 0:18.632
Rank: 33
Name: Kendrake Tsui
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Mira Mesa High School
Time (secs): 0:18.698