Competitions / Leaderboard Results

Leaderboard Results

Check out the fastest K-12 student solve times!

Our Speed League Leaderboard shows the results of You Can do the Rubik’s Cube competitions. Results can be displayed by division (Division 1 – elementary, Division 2 – middle school, Division 3 – high school) and/or by state, team/organization or student’s name. Team results are from competitions starting with the 2016-17 school year. Times were achieved by teams of up to 8 students who collectively solved 25 cubes. Team members may also compete solo. The solo results are for a one time solve of a Rubik's Brand Cube during the school year.  Use the search below to see who is competing and ranking near you.

3x3 solo

Solo Competitions

3x3 solo

Rank
Name
Division
Year
Competition
Organization
Time
Rank: 1
Name: Patrick Ponce
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: North American School Rubik's Cube Championship
Organization: Perth Amboy High School (NJ)
Time (secs): 0:08.173
Rank: 2
Name: Jonathan Truchot
Division: 1
Year: 2017/18
Competition: Washington Rubik's Cube Challenge
Organization: Forest View Elementary (WA)
Time (secs): 0:09.054
Rank: 3
Name: Max Siauw
Division: 2
Year: 2017/18
Competition: Washington Rubik's Cube Challenge
Organization: Lakeside Middle School (WA)
Time (secs): 0:09.251
Rank: 4
Name: Erick Tian
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:09.391
Rank: 5
Name: Hsiang-Kuang Zhuang
Division: 2
Year: 2017/18
Competition: Super STEM Saturday (at CSU San Marcos) CSUSM18
Organization: The Classical Academies (CA)
Time (secs): 0:09.829
Rank: 6
Name: Justin Gou
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:10.152
Rank: 7
Name: Ray Bai
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:10.565
Rank: 8
Name: Daniel Greigg
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Baltimore Rubik’s® Cube Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:10.672
Rank: 9
Name: Lucinda Zhou
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Baltimore Rubik’s® Cube Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:10.864
Rank: 10
Name: Justin Choi
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: North American School Rubik's Cube Championship
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:10.886
Rank: 11
Name: Eric Chen
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Baltimore Rubik’s® Cube Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:11.063
Rank: 12
Name: Raymond Bai
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:11.152
Rank: 13
Name: Erick Tian
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:11.166
Rank: 14
Name: Andrew Nam
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:11.325
Rank: 15
Name: Justin Choi
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:11.346
Rank: 16
Name: Tristan Yoo
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Super STEM Saturday (at CSU San Marcos) CSUSM18
Organization: Del Norte High School (CA)
Time (secs): 0:11.892
Rank: 17
Name: Daniel Greigg
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:12.277
Rank: 18
Name: William Yao
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:12.517
Rank: 19
Name: Michael Fatemi
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Longfellow Middle School (VA)
Time (secs): 0:12.647
Rank: 20
Name: William Yao
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: North American School Rubik's Cube Championship
Organization: Thomas Jefferson High School for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:12.649
Rank: 21
Name: Roger Zeng
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:12.881
Rank: 22
Name: Adam Walker
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Las Vegas Rubik's Cube Competition
Organization: Advanced Technologies Academy (NV)
Time (secs): 0:12.966
Rank: 23
Name: Arthur Hu
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:12.972
Rank: 24
Name: Arthur Hu
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Baltimore Rubik’s® Cube Challenge
Organization: Montgomery Blair HS (MD)
Time (secs): 0:12.976
Rank: 25
Name: Aayush Pai
Division: 2
Year: 2017/18
Competition: Glen Allen, VA Rubik's® Cube Challenge
Organization: Holman Middle School (VA)
Time (secs): 0:13.400
Rank: 26
Name: Noah, Schulhof
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: DC Metro Rubik's Challenge
Organization: Takoma Park Middle School (MD)
Time (secs): 0:13.610
Rank: 27
Name: Kendrake Tsui
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Super STEM Saturday (at CSU San Marcos) CSUSM18
Organization: Mira Mesa High School (CA)
Time (secs): 0:13.638
Rank: 28
Name: Shreyan Jaiswal
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:13.716
Rank: 29
Name: Tristan Yoo
Division: 3
Year: 2016/17
Competition: Super STEM Saturday- CSU San Marcos
Organization: Del Norte High School (CA)
Time (secs): 0:13.717
Rank: 30
Name: Alan Bao
Division: 2
Year: 2017/18
Competition: North American School Rubik's Cube Championship
Organization: Ten Oaks Middle School (SC)
Time (secs): 0:13.760
Rank: 31
Name: Alvin Yang
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: North American School Rubik's Cube Championship
Organization: Baltimore Polytechnic Institute/Rubik's Cube Club (MD)
Time (secs): 0:13.909
Rank: 32
Name: Ajit Kadaveru
Division: 3
Year: 2017/18
Competition: Silver Springs, MD Rubik's Challenge
Organization: Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)
Time (secs): 0:14.051
Rank: 33
Name: Nick Penfield
Division: 2
Year: 2016/17
Competition: Capitol Heights, MD Rubik's Challenge
Organization: Walkersville Middle School (MD)
Time (secs): 0:14.071